poniedziałek, 4 października 2021

Czy na własnej książce można zarobić?

Self Publishing cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rzeszy osób. Kiedyś nie każdy mógł sobie pozwolić sobie na wydanie własnej książki. Dziś jest to możliwe, nawet jeśli żadne wydawnictwo nie będzie zainteresowane wydaniem naszej książki.

Co raz więcej osób decyduje się wydać własną książkę przez internet. Jeżeli posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe, własną książkę możemy wydać całkowicie samodzielnie w modelu self-publishing

Jak wydać własną książkę?

Przede wszystkim, aby podejść do tematu wydania własnej książki, musimy oczywiście mieć na nią pomysł. A gdy już będziemy go posiadali, wtedy będziemy mogli przejść do realizacji projektu. 

Pierwszy etap to oczywiście napisanie książki, co w zależności od tego ile czasu poświęcimy na napisanie, może nam zająć od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli już jednak uda nam się ją przygotować, to wtedy będziemy mogli przejść do całego procesu wydawniczego.

Napisałem/am książkę – co dalej?

Gdy będziemy już posiadali gotowy tekst, kolejnym, krokiem będzie korekta tekstu. Możemy zająć się nią sami, możemy też zlecić korektę specjalistom, co oczywiście będzie wiązać się z odpowiednimi kosztami. Kolejnym elementem układanki będzie skład komputerowy, a następnie znalezienie drukarni, która w miarę sensowych pieniądzach wydrukuje nam określoną ilość egzemplarzy książki. 

Gdy będziemy już trzymali w rękach książkę wydaną własnym sumptem, pozostaje nam już sprzedaż książki i właściwa jej promocja. To właśnie od niej zależy czy zarobimy na sprzedaży książki, czy też nie, ponieważ książka nie będzie się sprzedawać.

W celu zadbania o odpowiednią sprzedaż książki warto wykorzystać kilka różnych form promocji. Może to być np. stworzenie kanału na YouTube i promocja książki przez filmy, które będziemy nagrywać i publikować. Książkę możemy również polecać przez posty w portalach społecznościowych jak Facebook, Instagram czy Twitter. Na pewno w promocji skuteczne może okazać się stworzenie strony internetowej i wypromowanie jej na określone frazy kluczowe. Warto tutaj wspomóc się dodatkowym pozycjonowaniem czy skorzystaniem z reklam płatnych Google Ads. Te wszystkie działania powinny w istotny sposób pomóc nam w promocji książki, co przełoży się na jej skuteczną sprzedaż.

1 komentarz:

  1. Od kilku lat myślę o napisaniu książki, ale ze względu na dość specyficzny temat (minimalizm) mam świadomość, że jedyna forma wydania na rodzimym rynku to self-publishing. Dzięki za wartościowy wpis!

    OdpowiedzUsuń