środa, 5 lutego 2020

Zadłużenie - jak sobie z nim poradzić?

Zadłużenie stanowi istoty problem. Zmaga się z nim bardzo duża część osób. Wiele z nich, nie potrafi sobie poradzić samodzielnie z taką sytuację. Nie wie również gdzie szukać pomocy w sytuacji zadłużenia.Zadłużenia mogą przybierać różne formy. Możemy posiadać zadłużenia kredytowe, mogą to być zadłużenia w spłacie rachunków, faktur czy czynszu. Wiele takich sytuacji kończy się zajęciami komorniczymi. W każdej z nich potrzebne są nam dodatkowe pieniądze, które posłużą nam na spłatę zadłużenia.

Plan naprawczy

Trudno jest naprawić błędy które popełniliśmy, jednak trzeba się nimi zmierzyć. Nie można stać bezczynnie i tylko przyglądać się sytuacji z góry. Z każdej sytuacji jest wyjście, nawet z tych trudnych. Tutaj mowa o dużych zadłużaniach, które przyjmują tak gigantyczne sumy, że na ich spłatę zabrakło by nam jednego życia albo i dwóch. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się podjęcie decyzji o upadłości konsumenckiej. Na czym to polega? W skrócie - pozbywamy się wszystkich długów, ale w zamian również majątku. Jeśli dług jest większy niż to wszystko co posiadamy, wydaje się to chyba sprawiedliwym a zarazem rozsądnym rozwiązaniem. Od  tego momentu zaczynamy, nowe, miejmy nadzieję lepsze życie i bez długów.

Jeśli jednak nasze długi nie są aż tak duże, warto wprowadzić odpowiedni plan naprawczy. Może on przybierać różne formy. Począwszy od możliwości rozłożenia długu na raty. Tutaj bardzo pomocnym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu, następuje połączenie wszystkich posiadanych zadłużeń (np. kredytów czy pożyczek) w jedną całość. Zamiast kilku rat miesięcznych, od tej pory będziemy spłacać tylko jedną, a do tego niższą ratę. Wydłuży nam się za to okres spłaty.

Kredyt na spłacenie rachunków czy chwilówek

Jeśli myślicie że za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacicie wyłącznie kredyty bankowe, to jesteście w błędzie. Duża część banków, poza możliwością spłatą kredytów, oferuje dodatkowe pieniądze, które mogą nam posłużyć na spłatę innych, pozabankowych zobowiązań. Mogą to być zaległe rachunki czy faktury, jak również pożyczki pozabankowe, np. w postaci chwilówek.

Oczywiście samo zaciągnięcie kredytu czy dodatkowej pożyczki konsolidacyjnej na spłatę zadłużeń to nie wszystko. Warto pomyśleć również o optymalizacji kosztów. Wiadomo że przez coś, w te długi jednak wpadliśmy. Musimy więc poszukać zbędnych wydatków, bez których będziemy potrafili żyć. Obniżenie abonamentu za telefon czy telewizję, likwidacja karty kredytowej czy wypowiedzenie niektórych umów.

Na pewno nie warto w sytuacji zadłużenia, korzystać z propozycji firm pożyczkowych. Choć one chętniej udzielą nam kredytu niż banki, to jednak będą się one charakteryzować znacznie wyższym oprocentowaniem.

1 komentarz:

  1. dobrze przeczytać taki wpis... ostatnio mi się trochę sypnęło w życiu i mam lekkie zaległości właśnie w rachunkach. pracuję ile mogę i ile potrafię ale nie do końca wystarcza żeby spłacać - wystarcza żeby dalej nie zadłużać tylko być na bieżąco ale tamte ciągle są z tyłu głowy i kurcze muszę coś wymyślić aby wreszcie się ich pozbyć

    https://www.freemo.pl/

    OdpowiedzUsuń