czwartek, 22 marca 2018

Dlaczego lokaty straszą niskim oprocentowaniem?

Jako że jestem w trakcie przenoszenia jednego z moich starych blogów o tematyce finansowej, zrobiłem sobie chcąc nie chcąc przegląd artykułów, pisanych przeze mnie 6 czy 7 lat temu. Co mnie najbardziej w nich zaskoczyło? Oferty lokat bankowych, które kusiły 6 czy 7 procentowym oprocentowaniem.

Wiem że to brzmi niemal jak film science-fiction czy nowa oferta firmy Amber Gold. Ale takie oferty faktycznie można było spotkać w latach 2011-2012 i oferowały je banki, a wspomniana wcześniej firma zapewniała jeszcze dwa razy większe oprocentowanie. Co z tego wynikło wiadomo, choć banki faktycznie dawały tyle ile pisały ale niestety chwilę później oprocentowanie lokat zaczęło stopniowo spadać. Można by powiedzieć że były to złote lata banków. A wpływ na to miały utrzymujące się wysokie stopy procentowe.

To właśnie stop procentowe od kilku już dobrych lat mamy na rekordowo niskim poziomie. I to właśnie było główny czynnikiem obniżenia oprocentowania lokat terminowych. Zauważyły to również osoby któe spłacały kredyty ponieważ obniżyła im się rata kredytu. Aktualnie idąc do banku z chęcią założenia lokaty otrzymamy od 2 do maksymalnie 3 procent w skali roku, i nawet taką ofertę trzeba szukać ze świeczką w dłoni. To takie oprocentowanie które normalnie dostępne jest w ramach konta oszczędnościowego, w przypadku którego gotówkę może wpłacać i wypłacać kiedy chcemy.

Czy jest szansa na to że oprocentowanie lokat znowu urośnie i będziemy mogli w ofertach ujrzeć takie cyfry jak kiedyś? To nie wykluczone, wszystko w rękach RPP (Rada Polityka Pieniężnej) która ma wpływ na regulowanie wysokością stóp procentowych. Bardzo prawdopodobne że jeszcze w tym roku lub na początku następnego zostaną one po bardzo długim czasie podniesione. Wtedy na pewno będziemy mogli liczyć na to, że banki podejmą decyzję o podnoszeniu wysokości oprocentowania lokat terminowych. Ucierpią jednak w tej sytuacji te osoby które spłacają kredyty bankowe, ponieważ zwiększy się również wysokość oprocentowania kredytów i będziemy płacić wyższe raty miesięczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz