poniedziałek, 14 września 2020

Bycie uczniem a oszczędzanie. Od czego zacząć?

Wiele osób od najmłodszych lat stara się oszczędzać. Często drobne kieszonkowe czy pojawiające się pierwsze zarobki nie wystarczają, żeby założyć lokatę bankową (do tego potrzeba też odpowiedniego wieku), ale nie znaczy to, że należy od razu wydawać wszystkie swoje oszczędności na słodycze czy gadżety! Jak poprawnie zabrać się za oszczędzanie, kiedy nie mamy tylu możliwości, co nasi rodzice i starsi koledzy?Znajdź bezpieczne miejsce na swoje pieniądze

Najlepiej taki, do którego nie masz na co dzień dostępu albo po prostu nie rzuca Ci się codziennie w oczy. W ten sposób nie będzie Cię kusiło, żeby po nie sięgnąć i je wydać. Jednoczenie powinno to być miejsce, które nie zaszkodzi pieniądzom, zwłaszcza banknotom, a więc nic wilgotnego i na słońcu. Najlepsza będzie skarbonka, ale możesz też wykorzystać do tego stare pudełko albo metalową puszkę. Ważne jest też, aby było to coś, z czego możesz łatwo wyjąć pieniądze w razie potrzeby i gdzie możesz regularnie kontrolować ich stan i ilość, również w ramach zapobiegania przed złodziejami.

Prowadź samodzielnie swoje księgi rachunkowe

Oczywiście nie chodzi o skomplikowaną księgowość jak u dużej firmy. Warto jednak zapisywać sobie gdzieś co i kiedy zarobiliśmy. W ten sposób nie tylko będziemy mieli świadomość tego, ile pieniędzy mamy i ile możemy wydać, ale także będziemy mogli śledzić tempo, w jakim zarabiamy i oszacować, kiedy nasze pieniądze wystarczą nam na nasz wymarzony rower czy komputer. W takiej księdze możemy prowadzić najróżniejsze zapisy, począwszy od wpływów i wypływów, idąc przez zapis odłożonych procentów i kończąc na pieniądzach, które pożyczyliśmy znajomym czy rodzinie, a być może nawet wraz z odsetkami od nich.

Oszczędzaj kwoty od odłożonych pieniędzy

To bardzo ważny punkt. Wielu młodych ludzi zbiera pieniądze na konkretny cel i wydaje całość, gdy tylko uzbiera pożądaną wartość. To nie jest jednak zbyt mądre posunięcie. Nigdy nie wiemy bowiem, co i kiedy się wydarzy, dlatego warto zawsze mieć odłożone trochę pieniędzy na wszelki wypadek. Aby porządnie się zabezpieczyć, warto od każdej odłożonej kwoty, odkładać kilka procent na nieruszane oszczędności. Taką część warto trzymać w osobnym miejscu albo nawet poprosić rodziców, żeby je dla nas przechowali, żeby nie pomyliły się nam one z oszczędnościami do wydania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza