piątek, 25 stycznia 2019

Chroń się przed wyłudzeniem kredytu!

Jeśli oglądacie telewizję, czytacie prasę czy artykuły w internecie, na pa pewno nie raz spotkaliście z poważnym problemem dotyczącym wyłudzeń kredytów. To istotny problem, który co raz bardziej dotyka wiele osób. Skala procederu pokazuje, jak ważne jest w dzisiejszych czasach pilnowanie własnej prywatności.

Co możemy zrobić aby ustrzec się przed zaciągnięciem pożyczki lub kredytu na nasze dane? Podstawowa zasada to pilnowanie naszego dowodu osobistego. Nie możemy doprowadzić do tego by taki dokument dostał się w nie powołane ręce. Możemy go przedstawiać w urzędach czy bankach, ale pod żadnych pozorem nie przesyłajmy jego skanu do nieznanych nam instytucji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że firmy pożyczkowe czy udzielające chwilówki, bardzo często wymagają skanu dowodu w celu udzielenia nam pożyczki. Jeśli mają taki wymóg.. trudno. Jeśli jednak zdecydujemy się im przesłać skan, zabezpieczmy nasz dowód nakładając na niego znak wodny, albo dowolny napis za pomocą programu komputerowego. Zrobimy to nawet za pomocą windows'owego Painta. Dzięki temu będziemy mieli pewność ze nikt nie zrobi z naszego dowodu użytku i nie wykona na jego podstawie kopii. Tutaj nawiązuje w szczególności do popularnych ostatnimi czasy dowodów kolekcjonerskich, dzięki którym co raz częściej słyszy się informacje o wyłudzeniach kredytów czy kradzieży pieniędzy z konta.Dowód to jedno, jeśli jednak chcemy mieć większą pewność, że nikt za naszymi plecami nie weźmie kredytu na nasze dane, to warto zainwestować kilka złotych w alerty Biura Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Za 24 zł będziemy mieli pełną całoroczną ochronę, która obejmuje informacje w każdej sytuacji, gdy ktoś będzie chciał wziąć pożyczkę czy kredyt na nasze dane. Jest o możliwe dzięki temu, że każdy bank i większość firm pożyczkowych dokonuje weryfikacji klienta za pośrednictwem bazy BIK, jeszcze przed udzieleniem mu finansowania. Dzięki temu w momencie zaistnienia takiej sytuacji, ze ktoś chciałby przykładowo wziąć kredyt w banku na nasze dane, dostaniemy ekspresowe powiadomienie sms o próbie wzięcia kredytu. Jeśli to nie my składaliśmy wniosek o kredyt, powinno nam się zapalić czerwone światło i wtedy powinniśmy o tym w jak najszybszym czasie powiadomić nasz bank. Alert BIK jest wysyłany w ciągu zaledwie kilku sekund od momentu złożenia zapytania do bazy BIK.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, by ochronić się skutecznie przed wyłudzeniem kredytu? Jeśli posiadamy konto bankowe z dostępem przez internet, powinniśmy chronić dane dostępowe do takiego konta i nie udostępniać ich osobom trzecim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz