poniedziałek, 13 lipca 2020

Skąd wziąć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Jednak sam pomysł i dobry biznesplan to za mało na otworzenie działalności. Bez pieniędzy na start nie wejdziemy na rynek z własną firmą. Do tego potrzebny jest nam odpowiednio duży kapitał, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Część z nas zapewne ma jakieś oszczędności, które w przypadku zakładania jednoosobowej działalności mogą być wystarczające. Jednak w przypadku, gdy musimy wynająć bądź kupić lokal, i chcemy zatrudniać pracowników to musimy mieć zgromadzony większy kapitał. Potrzebną kwotę powinniśmy zawrzeć w biznesplanie, co ułatwi proces zdobywania pieniędzy. Musimy pamiętać, że oprócz budynku z wyposażeniem potrzebujemy także pracowników, którym będziemy musieli zapłacić za pracę zanim firma zacznie zarabiać.

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

W przypadku jednoosobowej działalności mogą wystarczyć nam własne oszczędności, i pomoc najbliższych. Zawsze możemy poprosić przyjaciół i rodzinę o pożyczkę. Dzięki temu zyskamy pieniądze na opłaty związane z prowadzeniem działalności. Jednak kiedy będziemy potrzebować większych pieniędzy, to mamy do wyboru wiele innych opcji.Przed zakładaniem firmy możemy zarejestrować się w urzędzie pracy. Dzięki temu uzyskamy dostęp do bezzwrotnej dotacji na założenie działalności, której kwota maksymalna to 40 tysięcy złotych. Żeby uzyskać dofinansowanie będziemy potrzebować dobrego biznesplanu. Pieniądze te dostaniemy za zakup rzeczy, potrzebnych do prowadzenia działalności. Taka kwota w przypadku jednoosobowej działalności powinna być wystarczająca. Kolejną opcją, którą również załatwimy przez urząd pracy jest mikropożyczka dla przedsiębiorców. W tym wypadku kwota, którą możemy otrzymać to 100 tysięcy złotych, ale będziemy musieli to spłacić w ciągu 60 miesięcy. Możemy także zawiesić spłacanie pożyczki na rok.

Kolejną opcją jest kredyt na działalność gospodarczą. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności. Jednak jeśli nie posiadamy zabezpieczenia finansowego, to bank może naliczyć duże odsetki. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem może być kredyt inwestycyjny. Kredyt ten, jak wskazuje jego nazwa możemy zainwestować w nieruchomość lub sprzęt potrzebny do założenia działalności. W niektórych bankach może być wymagany wkład własny. Oprócz tego kwota, którą możemy pożyczyć jest zależna od naszej zdolności kredytowej.

Jeśli mamy dobry i innowacyjny pomysł na biznes to możemy spróbować znaleźć inwestora. Z dobrym biznesplanem lub działającą już firmą możemy pozyskać pieniądze od tak zwanych aniołów biznesu lub z funduszy venture capital. Aniołowie biznesu to osoby prywatne, które zgromadziły kapitał, a teraz inwestują swoje pieniądze w powstające lub działające firmy z potencjałem na zyski. Nasz potencjalny inwestor może dodatkowo zwiększyć nasze zyski dzięki znajomościom, które posiada. Podobnie działają fundusze venture capital. Różnicą jest jednak to, że aniołowie inwestują swoje pieniądze i chcą pozostać anonimowi, w przeciwieństwie do funduszy.

Ostatnim sposobem na zdobycie pieniędzy jest tak zwany crowdfunding. Polega to na tym, że każdy może wpłacić jednorazowo jakąś kwotę, żeby wesprzeć powstanie naszej firmy. W tym wypadku to my, jako przyszli przedsiębiorcy musimy odpowiednio przedstawić nasz pomysł na biznes i zachęcić ludzi do wsparcia. W Polsce możemy to zrobić na kilku portalach internetowych. Dzięki tej metodzie możemy zdobyć duże pieniądze, jeśli odpowiednio się zaangażujemy. Żeby zwiększyć liczbę wpłat, warto udostępnić zbiórkę znajomym i rodzinie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza