piątek, 15 marca 2019

Wkład własny - co trzeba wiedzieć przed wzięciem kredytu

Osoby, które rozmyślają nad zakupem mieszkania, w zdecydowanej większości decydują się na kredyt hipoteczny. Jedno z pierwszych pytań jakie można usłyszeć na rozmowie z pracownikiem banku to zapytanie o wkład własny. Czym jest i do czego służy wkład własny?

Wkład własny to rodzaj potwierdzenia dla banku, że osoba decydująca się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego ma środki na jego spłatę. Obecnie wynosi on standardowo 20% wartości nieruchomości, jednak część banków oferuje udzielenie kredytu w przypadku posiadania 10% sumy, za którą chcemy kupić mieszkanie. Jednak niższy wkład własny to też wyższe koszty i marża - kredytobiorcy muszą być świadomi, że również wydłuża nam się okres kredytowania nieruchomości, czasami nawet o 5 lat!



Wkład własny to nie tylko gotówka - mogą to być również dodatkowe nieruchomości, którymi dysponujemy (np. garaż czy inny dom), Indywidualne konto emerytalne czy polisy lub lokaty. Wkładem własnym natomiast nie mogą być środki trwałe o potencjalnie szybkiej utracie wartości, takie jak samochody, maszyny rolnicze czy wyposażenie gospodarstwa domowego. Warto zatem skatalogować nasz majątek i sprawdzić, co nada się pod zabezpieczenie pożyczki zaciągniętej w banku.

Większy wkład własny - korzystniejsze warunki kredytu. Dzięki temu że uda nam się zgromadzić większy wkład własny, będziemy mogli liczyć na bardziej korzystne warunki udzielenia kredytu. Z naszych informacji wynika, że najbardziej korzystne oferty finansowania, otrzymują osoby, których wkład wynosi minimum 50% wartości mieszkania. To sporo, jednak warto mieć na uwadze fakt, że dzięki temu weźmiemy kredyt tylko na połowę mieszkania. Dzięki temu będziemy mieli możliwość szybciej go spłacić.

Czy wkład własny zmniejsza kredyt? Wkład własny stanowi część kwoty która zostanie przeznaczona na zakup mieszkania, więc tym samym kredyt również będzie mniejszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz