środa, 6 czerwca 2018

Czy istnieją darmowe konta osobiste?

Kiedyś nie istniało coś takiego jak darmowe konto bankowe. Trzeba było płacić opłatę miesięczną za posiadanie konta. Bank pobierał prowizję za wysłanie przelewu w wysokości 2,50 zł, jak również trzeba było ponieść opłatę za kartę debetową. Tym przełomem który miał miejsce kilkanaście lat temu, były konta Inteligo czy mBanku które zaoferowały klientowi darmowe konta osobiste.Tylko czy faktycznie istnieje coś takiego jak darmowe konta osobiste? Konto faktycznie może być pozbawione opłat miesięcznych, co wcale nie oznacza że nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat. Mam tu na myśli choćby opłaty za przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów czy wspomniane wcześniej opłaty za kartę dołączoną do konta.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego konta osobistego, w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić analizę kilku różnych ofert. W dzisiejszych czasach z pomocą przyjdzie nam internet. Na stronie każdego z banków znajdziemy dokładne informacje na temat danego konta. Nawet jeśli te dane są głęboko ukryte w nie za bardzo przez nas rozumianych regulaminach, istnieją strony które dokładnie prześwietlają oferty bankowe pod wieloma kątami. Na podstawie takich stron możemy ocenić, jakie konto osobiste będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Na co powinniśmy zwrócić w szczególności uwagę szukając konta osobistego dla siebie? Podstawowa sprawa to oczywiście zwrócenie uwagi na to czy konto nie posiada opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunków. Aktualnie większość banków nie praktykuje już pobierania takich opłat. Jeśli chcemy posiadać kartę płatniczą/debetową do konta, zwróćmy uwagę czy bank pobiera opłatę miesięczną lub roczną za jej utrzymanie. Bardzo często zdarza się że karta taka jest darmowa, ale trzeba spełnić określony warunek by utrzymać kartę w pełni darmową np. wykonać kilka transakcji bezgotówkowych (płatność kartą za zakupy) w miesiącu.

Kolejne rzeczy na które warto zwrócić uwagę zakładając konto osobiste to przelewy internetowe oraz czy bank nie pobiera prowizji za ich wysłanie. Warto zwrócić uwagę na fakt że same przelewy mogą być darmowe, ale bank może pobrać prowizję za weryfikację sms kodem. Jeszcze jedna ważna kwestia to wypłaty z bankomatów. Sprawdźmy czy możemy ich dokonywać bezpłatnie, a jeśli tak, to w jakich bankomatach będziemy mogli dokonać bezpłatnych wypłat.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno istnieją i to z pewnością nie tylko jedno. Ja mogę od siebie polecić kartę pre paid https://www.igoriacard.com/karta-przedplacona-na-wakacje która jest idealnym sposobem na realizowanie płatności za granicą. Na szczęście nie musimy martwić się o posiadanie gotówki i ruchy kursów walut.

    OdpowiedzUsuń